- Štítky blogu
Potrebujete poradiť?
Rozhovor s Michalom Čekovským, basketbalovým rezprezentantom
Michal Čekovský je mladý 27 ročný basketbalový reprezentant. Bol členom slovenskej reprezentácie do 16 rokov na Majstrovstvách Európy FIBA do 16 rokov divízie B 2009 v Portugalsku. Basketbalovú kariéru odštartoval v Považskej Bystrici. V sezóne 2010/11 vyhral majstrovstvá Slovenska juniorov. V tej istej sezóne hral profesionálny basketbal. V danej sezóne bol vyhlásený za najperspektívnejšieho mladého hráča Slovenskej basketbalovej ligy. Čekovský podpísal 24. júna 2011 zmluvu so srbským tímom Partizan Belehrad. Po roku pôsobenia v Canarias Basketball Academy hral Čekovský od roku 2014 na University of Maryland.
Sympatický košický rodák hral na Slovensku za MBK Handlová, Inter Bratislava, Spišských Rytierov a momentálne opäť za MBK Handlová.
S Michalom sme sa porozprávali priamo počas jeho kondičnej prípravy v košickej Crow aréne, keďže svoj čas využíva na maximum. Bol usmiaty ako je už uňho zvykom a tak sa nám otázky len tak sypali... Ale poďme už rovno k rozhovoru.
Koľko zápasov odohrá basketbalista v slovenskej lige, resp. inej lige?
V sezóne je to okolo 30 zápasov, základná časť. Potom to závisí od postupu do PLAY OFF, to môže byť od troch do dvanásť, takže v priemere by som povedal približne 40 zápasov.
Ako často máš tréningy počas ligy?
Každý deň máme tréningy, pokiaľ nie je zápasový deň. To väčšinou býva 2x do týždňa, streda a sobota. Trénuje sa dvojfázovo a väčšinou pondelok, utorok, štvrtok a piatok. Nedeľa býva voľná.
Ako prebieha regenerácia u športovcov? A ako regeneruješ práve Ty.
Ja sa snažím dbať na regeneráciu možno trošku viacej, pretože som už mal nejaké tie zranenia. U mňa je to vždy po tréningu strečing. To je zakaždým. Regenerujem aj v ľadovom bazéne a keď je čas, rád si doprajem aj saunu. Sauna je komplikovaná v tom zmysle, že väčšinou máme tréningové voľno len v nedeľu a po saune by mala byť pauza aspoň 24 hodín. Na nohy zvyknem používať lymfodrenáž, či už prístrojovú alebo ručnú. Masáž je procedúra bez ktorej si už regeneráciu ani neviem predstaviť. Masáž zvyknem mať v nedeľu, keď máme voľno. Uvoľní mi svaly, oddýchnem si. Znásobujem účinky masáže špeciálnymi masážnymi prípravkami, ktoré sú bohaté na prírodný horčík, ten urýchľuje proces regenerácie. Mal som zranenia kolena a členku, po zápasoch alebo po väčšom zaťažení mi pomáhajú zábaly s morským lúhom.
Tak tomu sa ozaj tešíme. Sme radi, že používaš produkty s morským lúhom.
Minule ma doma seklo v krku a priateľka mi urobila masáž práve s týmto olejom a naozaj mi to uvoľnilo seknutie. Takže fakt super.
Michal, poďme ešte k Tvojim zraneniam. Kedy a ako? 😊
Najvážnejšie zranenie som mal s členkom, presnejšie zlomeninu. Bolo to ešte v čase, keď som hral v Amerike. Stalo sa to počas zápasu, keď sme hrali vo Wisconsine. Musel som podstúpiť operáciu členka. Držia mi to skrutky, ktoré je potrebné už nechať natrvalo. Na Slovensku som mal zranené koleno, presnejšie defekt chrupavky, ktorá musela byť opravená. To sú z tých vážnejších zranení, ktoré som mal.
Musíš kvôli zraneniam dávať na niečo extra pozor?
Uvedomujem si potrebu regenerácie. Pred tréningom a po tréningu musím dbať viac na mobilitu a strečing nikdy nevynechávam.
Cítiš staré zranenia po väčšej športovej záťaži?
Na začiatku sezóny, keď sa dostávam do kondičnej formy, tak vtedy cítim rozdiel medzi ľavým a pravým kolenom. Postupne si už telo zvykne.
Aké partie tela sú najviac namáhané u basketbalistov?
Určite kolená, členky a zápästia.
Aké máš plány na najbližšie obdobie?
Stále čakám na kontrakt na budúcu sezónu. Ešte neviem, čo čas prinesie. Rád by som išiel do zahraničia, niečo sa rysuje, ale nechcem to zakríknuť, lebo je to ešte všetko veľmi čerstvé (úsmev).
Aké hobby má Michal Čekovský?
Mimo basketbalu som fanúšik varenia, som taký amatérsky kuchár a rád sa realizujem v kuchyni. Možno raz by som chcel niečo v gastre...
Mal si aj reláciu Varenie s Čekym...
No áno, mal som reláciu o varení. Bolo to počas covidu, telocvične boli pozatvárané, tak s tým som si spríjemňoval a krátil čas. V tom čase ma chytilo ešte viac varenie a našiel som si ešte o čosi viac k nemu vzťah.
Ďakujeme za rozhovor a prajeme Ti veľa úspešných sezón!
Športovci sú vystavení dlhšej fyzickej aktivite a majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť nedostatkom horčíka ako ľudia, ktorí aktívne necvičia. Množstvo horčíka, ktoré prijímame potravou, často nestačí na vyrovnanie horčíkovej rovnováhy v tele. Treba mať na pamäti, že športovci kompenzujú stratu horčíka počas fázy zotavenia. Užívaním horčíka sa tak možno vyhnúť nedostatku horčíka ešte pred začiatkom fyzickej aktivity. Pri nedostatočnom príjme sa nedostatok horčíka u športovcov a aktívnych športovcov rýchlo prejaví nervovosvalovou hyperexcitabilitou, sklonom k natiahnutiu svalov, svalovým kŕčom a pretrhnutiu svalového vlákna.
Odporúčaná denná dávka pre športovcov je asi 5 mg horčíka na kilogram telesnej hmotnosti. Zvýšenú potrebu horčíka u aktívnych športovcov nie je možné pokryť iba potravou, a preto si vyžaduje príjem horčíka. Pravidelný príjem horčíka vo fáze regenerácie u športovcov pomáha udržiavať dosiahnutú úroveň fyzickej zdatnosti. Produkty s morským lúhom obsahujú vysoký podiel horčíka.